Автор: инж Петя Груева
В лекцията се разглеждат основните характеристики на дървесината като строителен материал. След това се преминава към видовете дървени конструкции от епохата на Възраждането, детайлите и съединенията, които са типични за района на Стара планина. Разграничават се основните типове конструктивни системи и развитието им във времето. Акцентира се върху симбиозата между архитектура и конструкция.
-
Основни характеристики на дървесината
За да разберем поведението на дървесината след отсичането ѝ, трябва да познаваме структурата и функцията ѝ в живото дърво. На Фиг. 1 са показани напречни разрези през стебла на дъб и бял бор. Разграничават се ядро, сърцевина, беловина, камбий, лико (вътрешна кора) и кора. Ядрото е остатък от първоначалния растеж на стеблото, когато се е оформяло самото дърво. Сърцевината е била беловина, която вече не провежда хранителни вещества. Различният цвят се дължи на натрупването на органични вещества, предпазващи я от вредители. Беловината е активна, „жива“ част на дървото, която пренася соковете от корените към листата. Камбият е тънък слой клетки, който произвежда лико и беловина през активните сезони. На нашите географски ширини през зимата спира растежът на дървесина. Ликото (вътрешна кора) пренася хранителните вещества, които се образуват от фотосинтезата на листата, в посока надолу към корените. Кората предпазва механично ликото и спомага за намаляване на изпарението на вода от вътрешната част на кората [1].
Фиг. 1. Напречен разрез приз стебла на различни дървесни видове и различните слоеве, които се виждат
Увеличавайки напречния разрез през стеблото няколко десетки пъти, ясно се виждат надлъжно и радиално ориентирани тръбички, наречени дървесни влакна (Фиг. 2). Надлъжните влакна пренасят хранителните вещества между корените и листата, а радиалните – между кората и ядрото. Радиалните служат и за складиране на хранители вещества през зимата. През пролетта, когато има повече води и хранителни вещества, новообразуваните влакна са с по-големи отвори. В края на лятото и началото на есента се забелязва намаляване на размерите им, което позволява да разграничим годишните пръстени на дървесината. При широколистната дървесина има съществена разлика спрямо иглолистната – наличието на дървесни цеви (Фиг. 2). Това са допълнителен вид влакна, които основно провеждат хранителните вещества от корените към листата.
Фиг. 2. Схема на напречен разрез при широколистна и иглолистна дървесина с увеличение 250 пъти [2]
Обикновено иглолистната дървесина е с по-ниска плътност от широколистната, поради което иглолистната е добила още наименованието мека дървесина, а широколистната – твърда. Изключение прави тополата, която е причислена към меката дървесина. Въпреки тези наименования, има иглолистни видове, които са с по-високи плътност и якостни характеристики от някои широколистни.
Голямо значение за поведението на дървесината има промяната във влажността ѝ. При увеличаване на влажността, дървесината набъбва, а при намаляване – съсъхва. Стойност на влажността средно около 28% води до т. нар. точка на водонасищане на стените на влакната. Над тази точка дървесината спира да набъбва и поетото количество вода започва да изпълва отворите на влакната.
-
Дървесината като конструктивен материал
Дървесината е около 20-40 пъти по-здрава в надлъжно направление (успоредно на влакната), отколкото в напречно (перпендикулярно на влакната). С най-висока стойност е якостта на опън успоредно на влакната. Въпреки това, при този тип напрегнато състояние голямо влияние оказват естествените недостатъци и се налага коригиране с коефициенти, които я намаляват драстично. Якостта на натиск успоредно на влакната и на огъване също са с високи стойности.
Опън перпендикулярно на влакната и срязване надлъжно на влакната водят до крехко разрушение при ниски стойности на напреженията. Натискът перпендикулярно на влакната също е с ниска стойност, но при него разрушението се характеризира с развитие на пластични деформации.
-
Дълготрайност на дървесината
Дълготрайността на дървесината зависи от условията на експлоатация и правилната ѝ поддръжка. Високата влажност на дървесината (>20%) в комбинация с благоприятни температури (19-31°C) създава предпоставки за развитието на гъби и насекоми. Беловината при някои широколистни видове, напр. дъб, може сравнително лесно да бъде нападната от биологични вреди. За сметка на това отложените органични вещества в сърцевината на дъба го правят изключително устойчив на вредители.
Дървесината е устойчив на химически влияния материал. Въпреки това, при наличие на корозирали метални съединителни средства, се получава реакция, която влошава дървения материал в зоната на съединението.
Други фактори, които намаляват дълготрайността на дървесината, са атмосферните условия – слънчева радиация, промяна на температура и влажност, замръзване и размръзване и др.
За да се избегнат гореспоменатите проблеми, е необходимо да се познава дървесината като материал и технологията за употребата ѝ. Подборът на дървесни видове трябва да се съобрази с условията, в които ще бъдат използвани, спрямо тяхната естествена дълготрайност. Техниките за финишна обработка на дървесината също оказват влияние върху дълготрайността ѝ.
-
Дървени конструкции от епохата на Възраждането
Общото развитие на дървените конструкции в България е преминало през няколко етапа [3]. Най-старите представители на дървените конструкции са блоковите къщи. Следващата крачка в развитието са талпените къщи. Стенните конструкции са изградени от талпи, които се свързват в ъглите подобно на трупите. Постепенно, за да се създаде възможност за по-различни конфигурации на сградите, се добавят междинни стълбове, които служат за снаждане на талпите по дължина. В тези случаи размерите на помещенията не са съобразени само с наличните размери на талпите. Следващата фаза на развитие е добавянето на стълбове в ъглите на фасадите. По този начин талпите стават пълнеж между два вертикални елемента и стават възможни различни размери и форми на разпределенията. Този тип стенна конструкция се нарича талпено-стълбова или талпено-спонцова. Друг тип стенна конструкция, която се развива успоредно с талпено-стълбовата, а в някои райони я измества, е паянтовата. Тя позволява най-голямо разнообразие в оформянето на сградите, тъй като е неограничена по размер и може да бъде с различни пълнежи. Според [4] в района на Средна Стара планина талпено-стълбовата конструкция се е използвала до 1840 г., след което е изместена от паянтовата. В района на Източна Стара планина талпено-стълбовата конструкция се е запазила до края на Възраждането.
Фиг. 3. Принципни схеми на талпено-стълбовата конструкция (ляво) и паянтовата конструкция (дясно). В района на Средна Стара планина
притисквачите при талпено-стълбовите стени са наклонени. В района около Котел са вертикални. Паянтовите стени се срещат в различни конфигурации, като при необходимост от отвори се поставят обрамчващи хоризонтални елементи; в зависимост от пълнежа също се налага поставяне на междинни хоризонтални елементи. В някои райони, напр. в арх. резерват Старо Стефаново, има надлъжни елементи от край до край на фасадите, които разделят стената на близки до квадрат пана
Дървените конструкции през епохата на Възраждането са участвали в почти цялостното изграждане на носещия скелет на сградите. Дори и в каменните зидарии често има хоризонтални дървени пояси (сантрачи, кушаци), разположени надлъжно и напречно на зида и свързани помежду си. Създава се скелет, който придава пластичност на каменната зидария и същевременно я разделя на сегменти, което не позволява разпространяването на пукнатини по цялата височина на зида. Подовите и покривните гредореди и еркерите, които се оформят от тях, са основни елементи на цялостната конструкция на сградите. Дървените колони присъстват както в приземните етажи за междинно подпиране на главната греда, така и при оформяне на чардаци и други открити пространства. Възглавниците са задължителен елемент, който се добавя при подпирането на гредата върху колоната за пренасяне на концентрирания вертикален товар върху по-голяма площ. Дървените стенни конструкции съчетават носеща, ограждаща и естетическа функция, особено в случаите, когато са видими. Покривните конструкции по време на Възраждането също са с дървен скелет. Като вид конструктивна система не представляват особен интерес, но често въздействат с решенията за стрехите, които едновременно предпазват стените на къщите от атмосферните условия и в много случаи са поле за изява на творчеството на майсторите.
Съединенията на дървените конструкции от епохата на Възраждането са изпълнявани главно чрез дърводелски сглобки, с добавяне на дървени клинове, дървени клечки (чивии), ковани пирони или по-късно използваните индустриални гвоздеи.
-
Консервация и реставрация
В българската и международната нормативната уредба за консервация и реставрация на недвижимо културно наследство се разглеждат принципите и подходите, свързани с исторически дървени конструкции.
В чл. 5, ал. 4, т. 1 и 6 от [5] се дават указания каква информация относно строителните конструкции е необходимо да бъде включена в проучването на недвижимото културно наследство. Изисква се „описание на типа и вида на носещите конструктивни системи (елементи)“ и „изследване и анализ на способността на съществуващата конструкция за поемане на натоварванията, предвидени в действащата нормативна уредба.“ В чл. 10, т. 1 на същата наредба се изискват „схематични разпределения в план и височини, габарити и състав на конструктивните елементи, възли и детайли“ на етап документиране. След това в Глава III, Раздел II се дават указания за съдържанието на проектната документация за консервационно-реставрационни дейности по част „Конструктивна“. На този етап се дава обосновка за необходимостта от намеси, използвани материали и технологична последователност при изпълнение.
Хартите и принципите на ИКОМОС също разглеждат въпросите за проучване, документиране и намеси при строителните конструкции. Документът [6], приет през декември 2017 г. от Международния комитет по дървесина към ИКОМОС (International Wood Committee), приканва към анализ на конструктивната система и цялостен подход към сградата. Обръща се внимание и на документиране на дърводелски традиции и техники, знаци по елементите, което е нематериалния аспект на занаята. Има специален раздел за исторически горски резервати за отглеждане на дървесина с цел добиване на подходящ материал реставрация на недвижимо културно наследство. Създаването на образователни и научни програми за проучване и предаване на знанията и занаятите също са част от този документ. Хартата [7] , приета през 1999 г. от Международния комитет по народна архитектура (CIAV), също разглежда документирането на знанията и занаятите, уважението към местните строителни традиции, пълен анализ на формата и структурата на сградите и обучителни и информационни програми.
Библиография
- R. J. Ross and F. P. L. USDA Forest Service., “Wood handbook : wood as an engineering material,” 2010.
- “Educational Materials for Designing and Testing of Timber Structures – TEMTIS” Handbook 1 – Timber Structures. Leonardo da Vinci Pilot Project CZ/06/B/F/PP/168007, 2008.
- Ст. Стамов, Дървената народна къща. Систематика и типология, второ издание, София, 2007.
- Ч. Ангелов, Сградостроителството в България, Том 1, 681-1940, София, Академично издателство “Проф. Марин Дринов,” 2011.
- НАРЕДБА № 4 от 21 декември 2016 г. за обхвата и съдържанието на документации за извършване на консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности, Обн. ДВ. бр. 105/30.12.2016 г.
- ICOMOS, “Principles for the conservation of wooden built heritage,” ICOMOS 19th Gen. Assem. Delhi, India, December, 2017.
- ICOMOS, “Charter on the Built Vernacular Heritage,” ICOMOS 12th Gen. Assem., Mexico, October, 1999.